נקודות למחשבה

1. גבשו רושם אישי מעורך הדין - למי שאין ניסיון או הכרות קודמים עם עורך דין פלילי, יש נטיה לבחור אחד כזה על פי המלצות ממקורבים, או על בסיס פרסומו של עורך הדין. בחירה כזו היא טבעית ונכונה, אבל חשוב שלא להסתפק בה, אלא להתרשם גם באופן אישי מעורך הדין. העובדה שעורך הדין הרשים אחרים, או הצליח בטיפול בהם, עדיין לא מבטיחה שגם אתם תחושו כך.

2. בחרו בעורך דין שמתמחה בפלילים – בכדי להיות עורך דין פלילי טוב, לא מספיק להיות עורך דין. יש חשיבות מכרעת לידע ולניסיון, הן בתחום המשפטי והן בתחום החקירתי, בכדי לקבל החלטות הרות גורל, (לשמור על זכות שתיקה או למסור גרסה? להודות או להכחיש? לנהל משפט או להגיע להסדר טיעון? לאיזה הסדר טיעון להגיע? וכיו"ב). לעורך הדין שאינו מתמחה בפלילים, חסרים הידע והניסיון הללו, והעובדה שהוא הבחור הנחמד שטיפל לכם בתביעה מול הביטוח, עורך דין מצליח בתחום הנדל"ן, או הבן המוכשר של השכן, לא תחפה על החסכים המהותיים והגורליים הללו.

3. אל תבחרו בעורך דין שהוא בן משפחה או חבר קרוב - ההליך הפלילי רווי מתחים ולחצים, ולא פעם גם גורם לפגיעות קשות וכואבות. מעורבות רגשית של עורך הדין, עלולה להשפיע על שיקול הדעת שלו וכתוצאה מכך אתם עלולים להפגע, וכך גם יחסי הקרבה או החברות ביניכם.

4. עורך הדין לא צריך להגיד את מה שאתם רוצים לשמוע, הוא צריך להגיד את האמת – במצוקה בה אתם מצויים, ישנה חשיבות לכך שעורך הדין יהיה קשוב, מבין וסבלני. אבל בסופו של דבר צריך לזכור, שלא בחרתם בו בכדי שיהיה הפסיכולוג, העובד הסוציאלי או החבר שלכם. עורך הדין אמור למצוא את הפתרון הטוב ביותר, לבעיה המשפטית שלכם. הוא צריך לנתח את המצב שלכם מבחינה משפטית ולהעריך מה יקרה בבית המשפט, גם אם מה שיקרה הוא רע. לכן, עורך הדין לא צריך להיות "נחמד" אלא קודם כל "אמיתי", כדי שתוכלו להחליט באופן טוב יותר כיצד לנהוג.

5. אל תתפתו לעורך הדין שמבטיח הבטחות לגבי תוצאות הטיפול – כל מי שפונה לעורך דין פלילי, שואף "שהחלום הרע הזה ייגמר כבר", וככל שהחשדות או ההאשמות חמורים יותר – השאיפה הזו גדלה. במצב הזה, רואים לא פעם בעורך הדין את "המלאך המושיע", מאחר והוא הגורם היחיד שמגלה אמפתיה, לעומת המשטרה, התביעה, בתי המשפט והתקשורת. אבל, חשוב לזכור, לעורך הדין אין שליטה על תוצאות החקירה או המשפט. הוא אולי ישפיע באמצעות עצה טובה, או מהלך משפטי מבריק, ולעיתים גם יצפה נכון את התוצאה האפשרית, על בסיס ידע וניסיון קודמים, אבל לכל אלה מתלווית תמיד אי ודאות, הנובעת מכך ש"במשחק" הזה יש "שחקנים" נוספים, ובראשם – שופט. במציאות המורכבת הזו, אין "קיצורי דרך", ואין "קוסמים", לכן עורך דין שממהר להבטיח שחרור ממעצר, זיכוי בטוח, או עונש קל, הוא עורך דין שצריך להזהר בו.

6. עורך הדין הוא בעל המקצוע לא אתם – פניתם לעורך דין משום שהוא יודע לעשות משהו שאתם לא. אם אתם סומכים עליו, תנו לו לנהל את העניינים ותפעלו על פי ההמלצות שלו, ואם לא - תחליפו אותו. אל תושפעו מכל מיני עצות של "יודעי דבר", או "מומחים בעיני עצמם" שאין להם הבנה אמיתית, או הכרות אמיתית עם העובדות והמקרה שלכם (טובי "המומחים" הללו, נמצאים למרבה הפלא, בבית הסוהר בעצמם). אם אתם רוצים שעורך הדין יפעל רק לפי ההוראות שלכם, למרות שהוא חושב אחרת, למה אתם צריכים אותו? ואם הוא נכנע לרצונכם, יתכן מאוד שהוא לא בעל המקצוע שאתם צריכים.

7. עורך הדין אינו עבריין – עורך הדין חייב להיות מסור ונאמן ללקוח, הוא גם צריך להאבק עבורו במקרים המתאימים, אבל לעורך הדין חייבים להיות קווים אדומים ברורים, ואלו מוגדרים בחוק. עורך הדין מייצג ומשרת אתכם במסגרת ועל פי החוק. עורך הדין שבמסגרת הטיפול בכם מוכן לעבור עבירות, מעודד אתכם לעבור עבירות, או לא מזהיר אתכם מלעבור עבירות (והדוגמה הקלאסית היא כמובן השפעה על עדים), מהווה סיכון משמעותי עבורכם ועלול להזיק לכם.

8. הסגנון – עורך הדין מייצג אתכם מול רשויות אכיפת החוק ובבית המשפט. זה אומר, בין השאר, שהוא יודע לדבר בשפה "שלהם", ולהתנהג לפי הכללים "שלהם". עורך דין שמתנהל בבית המשפט כמו בשכונה, צורח ומעליב, מקלל באוזניכם את השופט, מזלזל בעורכי דין אחרים וכיו"ב, אולי נראה לכם כמו אחד "שלא רואה בעיניים", או "מתאבד", אבל בפועל, הוא כנראה גורם לכם נזק.

9. סבלנות – במקרים רבים, הליכים פליליים מתארכים, אם זה בגלל אופי ההליך, ואם זה בגלל שהדבר נחוץ לטובת הלקוח (החשוד נותר במעצר, מכיוון שהמשטרה צריכה לבצע פעולות חקירה, או מכיוון שצריך זמן עד שמגיע תסקיר שירות המבחן, או מכיוון שעורך הדין צריך זמן כדי ללמוד את התיק; הדיונים נדחים, מכיוון שלזמן שעובר יש השפעה על העונש, או משום שצריך לראות כיצד נגמר עניינם של נאשמים אחרים וכיו"ב), בשל כך נדרשים לא פעם סבלנות והמתנה עד לסיום הטיפול. התארכות ההליכים אינה מצביעה בהכרח על טיפול לקוי מצד עורך הדין, אלא על טיפול מתחייב.

10. העורך דין הזול – על סוגיית התשלום אפשר לשפוך כמויות של דיו, בעניין הזה חשוב לזכור: תמיד אפשר למצוא עורך דין זול יותר, במקרים מסויימים גם אפשר לקבל עורך דין על חשבון המדינה, אבל המבחן הקובע חייב להיות איכות התמורה המתקבלת.

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.